środa, 22 lutego 2012

Zasady zdrowego żywienia

Zasady zdrowego żywienia

Wiele kobiet, ale także mężczyzn coraz częściej zastanawia się nad zdrową dietą. Już starożytni przedstawiciele przedstawili dziesięć zasad zdrowej diety i właściwego odżywiania. W ajurwedzie pożywienie stanowi zarówno lek, jak i pokarm odżywiający ciało. To, co się je, jest bardzo istotne.
Dlatego warto zastanowić się nad przemyśleniem i zastosowaniem poniższych zasad.



1. Pożywienie musi być ciepłe (zazwyczaj ugotowane).

2. Pożywienie ma być smaczne i łatwe do strawienia.



3. Pożywienie należy spożywać we właściwych ilościach ani za dużo, ani za mało.

4. Jedzenie należy spożywać na pusty żołądek, po dokładnym strawieniu wcześniejszego posiłku.

5. Pożywienie musi być tak dobrane, by oddziaływało na organizm w sposób uzupełniający, a jego właściwości nie powinny ze sobą kolidować.

6. Pożywienie powinno być spożywane w miłym otoczeniu i serwowane we właściwych naczyniach, tak by spotęgować przyjemność płynącą z jedzenia.

7. Nie powinno się jeść w pośpiechu.

8. Posiłek nie powinien się przeciągać w nieskończoność.

9. W czasie posiłku należy się koncentrować na jedzeniu.

10. Należy spożywać tylko takie pokarmy, które są odżywcze dla twojego typu oraz służą twojemu usposobieniu psychicznemu.

W  ajurwedzie są również 3 rodzaje diet. Dla Kapha, Pitta i Wata.

Dieta dla Kapha



Dosza kapha jest zimna i tłusta. Zatem osoby, u których ona przeważa powinny pić gorącą, a nie zimną wodę. Dodatkowo, jeśli zdarzy się im jeść poza domem, korzystniejsze będzie zamówienie sałatki niż zupy. O czym jeszcze powinny pamiętać w swojej diecie osoby typu kapha?



Ogólne zalecenia

Kluczowe znaczenie dla zrównoważenia doszy kapha ma zmiana starych nawyków oraz jedzenie mniejszych ilości pożywienia w większych odstępach czasu - jakość pokarmów musi być jednak wysoka.

Używaj mało soli, jedz mało tłuszczu, a dużo błonnika. Spożywane pokarmy powinny być lekko podgotowane.

Osoby typu kapha to jedyna grupa, która może pomijać śniadania. Najlepiej jeść pomiędzy 10 a 18.

Po posiłku idź na spokojny spacer. Unikaj drzemki po jedzeniu, ponieważ zwiększa ona ociężałość.

Jeden dzień w tygodniu stosuj post.

Dosza kapha nasila się wczesnym rankiem, późnym wieczorem i wiosną. W tych okresach zwracaj szczególną uwagę na dietę, unikaj ciężkich śniadań lub objadania się późno w nocy.

Pożywienie, które zrównoważy doszę kapha, powinno być: ostre, lekkie, suche, cierpkie i gorące. Takich pokarmów spożywaj proporcjonalnie więcej i częściej.

Pożywienie, które zaburza doszę kapha, jest: słodkie, ciężkie, kwaśne, tłuste, słone i zimne. Potraw w tych smakach spożywaj mniej i rób to rzadko.

Dieta dla pitta



Doszę pitta charakteryzuje gorąco i tłustość. Zatem osoby, u których element ten przeważa, powinny bardzo uważać ze spożywaniem tłustych pokarmów. Korzystne natomiast jest stosowanie przypraw, ziół i dodatków, które działają ochładzająco i pomagają w trawieniu tłuszczów. O czym jeszcze powinny pamiętać w swojej diecie osoby typu pitta?



Ogólne zalecenia

Najważniejsze cechy diety pitta: chłodna, lekko sucha i nieco ciężka. Unikaj soli.

Jedz główne posiłki zrób to przynajmniej w południe.

Unikaj jedzenia późno w nocy. Świeże owoce lub warzywa to najlepsza przekąska, jeśli odczuwasz głód.

Unikaj jedzenia, kiedy jesteś rozgniewany, poirytowany. Nie rób tego także w obecności rywala lunch biznesowy to niezbyt dobry pomysł.

Wystrzegaj się pokarmów słonych, tłustych, przegotowanych, bardzo pożywnych, silnie przyprawionych lub kwaśnych. Unikaj także kofeiny, czerwonego mięsa, dużej ilości jajek, alkoholu i cukru.

Pitta nasila się w lecie, w południe i o północy, a także pod wpływem intensywnego ciepła i nadmiaru słońca. Zachowaj wówczas ostrożność.

Pokarmy, które równoważą doszę pitta, są: słodkie, cierpkie, gorzkie, zimne, ciężkie, suche. Zjadaj proporcjonalnie więcej takich pokarmów.

Cechy pokarmów zaburzających doszę pitta: ostre, pikantne, kwaśne, lekkie, słone, tłuste. Tych jedz mniej i rób to rzadziej.

Dieta dla wata



W celu zrównoważenia doszy wata Ci, u których ona przeważa powinni spożywać ciepłe pokarmy. Szczególnie wskazane są płatki zbożowe z gorącym mlekiem na śniadanie, co daje energię na cały ranek. O czym jeszcze powinny pamiętać w swojej diecie osoby, u których dominuje dosza wata?



Ogólne zalecenia

Ponieważ osoby z dominującą doszą wata mają nieregularny apetyt, a także wrodzoną niechęć do rutyny, wskazane jest dla nich spożywanie pokarmów wysokiej jakości w postaci częstszych posiłków.

Kluczowe określenia dla diety wata to: ciepła, ciężka, pożywna, odżywcza, łagodząca, zaspokajająca. Najlepsze są ciepłe pokarmy, zwłaszcza duszone, proste posiłki jednodaniowe. Unikaj dużego zróżnicowania podczas jednego posiłku.

Stosuj łagodne przyprawy i odrobinę soli dla wspomagania trawienia.

Najlepiej jeść w domu. Najgorszy wybór to fastfoody.

Uważaj na alergie. Osoby typu wata nie tolerują roślin psiankowatych (ziemniaki, pomidory, papryka, bakłażan). Często są wrażliwe na laktozę.

Unikaj jedzenia, kiedy jesteś zdenerwowany, niespokojny, przestraszony, zmartwiony lub kiedy Twoją uwagę odciąga cokolwiek innego.

Ponieważ trawienie u osób typu wata jest najsłabsze, podczas posiłku skup się tylko na jedzeniu; nie oglądaj telewizji, nie słuchaj radia, nie czytaj itp.

Jedz w towarzystwie osób, którym sprawia przyjemność posiłek w spokojnej atmosferze.

Nie zaleca się omijania posiłków, ale jeszcze gorsze jest przejadanie się. Unikaj objadania się jakimkolwiek produktem. Nadmiar nigdy nie jest korzystny dla osób typu wata.

Element wata nasila się wraz z wiekiem, jesienią, po południu, podczas podróży, przy głośnym hałasie i podczas wietrznej pogody. Zwracaj szczególną uwagę na dietę we wszytkach tych sytuacjach.

Pokarmy równoważące wata są: słodkie, ciężkie, kwaśne, słone, tłuste, ciepłe. Spożywaj ich proporcjonalnie więcej.

Pokarmy zaburzające wata są: ostre, gorzkie, cierpkie, lekkie, suche, zimne. Tych jedz mniej i rób to rzadziej.

Fragment książki Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services.

Fragment książki Ajurweda a uroda. Jak być pięknym M. Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.